ROTORINIS VĖJO VARIKLIS

45Šis vėjo variklis gali veikti, kai pučia visai silpnas vėjas. Variklis sukasi nepriklausomai nuo vėjo krypties. Rotorinis vėjo variklis padaromas labai paprastai —iš cilindro formos kartoninės arba skardinės dėžutės.
Reikia išpjauti konservų dėžutės dugnelį, kaip aiškinama paveikslo aprašyme, ir, pieštuku arba yla tiksliai pažymėjus pjūvio liniją, perpjauti dėžutę išilgai ašies į dvi lygias dalis (45 pav.).

Išilginę dėžutės siūlę reikia pašalinti. Pradėkite kirpti žirklėmis, o dėžutės dugno lankelį nugnybkite žnyplėmis arba perpjaukite geležiai pjauti skirtu pjūkleliu. Galima daryti paprasčiau — imti bet kokią kartoninę cilindro formos dėžutę, o jei jos nėra, susiklijuoti patiems. Apsukite kartoną apie kokį nors apvalų daiktą, ant siūlės priklijuokite juos-telę popieriaus, po to — dugnelį. Klijams išdžiūvus, dėžutę perpjaukite pusiau ir turėsite dvi cilindro puses —
variklio mentes, kad būtų kur įstatyti atraminį guolį, kiekvienos mentės dugne išgręžkite po skylę.

46

Skylės atstumas nuo krašto turi būti lygus 1/4 dėžutės skersmens. Norėdami nustatyti šį atstumą, imkite popieriaus juostelę, kurios ilgis lygus dėžutės skersmeniui, ir sulankstykite į keturias dalis. Vieną sulankstytos juostelės galą pridėkite prie dėžutės krašto. Kitas jos galas parodys vietą, kur turi būti skylė. Vienoje mentėje padarykite įpjovą. Iš 46 paveikslo matyti, kad kairiosios mentės įpjova įeina į dešiniąją mentę, o menčių skylės sutampa. Įstatant atraminį guolį (47 pav.), reikės trijų jungiamųjų ritinėlių (atpjaukite nuo ritelių), guolio (pieštuko gabaliuko su išimta šerdele), ašies (vinutės).

47Ašį galima padaryti ir iš atitinkamo  skersmens vielos, užlenkus viršutinį galą stačiu kampu, visos detalės jums gerai žinomos, ir jas nesunkiai pasidarysite. Darydami apskaičiuokite guolio ir ašies ilgį. Detales rinkti pradėkite, pritvirtindami viršutinį ritinėlį prie guolio. Tvirtinimui vinutes darykite iš smeigtukų, o joms skylutes ritinėlyje išgręžkite arba išdeginkite. Po to, sudėję mentes taip, kad sutaptų skylės, įstatykite į jas guolį (47 pav.). Dabar užmaukite apatinį ritinėli, juo gerai prispauskite menčių pagrindus ir prikalkite, kaip ir viršutinį ritinėlį, vinutėmis prie guolio.

 

Užmaukite ant guolio trečiąjį ritinėlį (jis sudaro skriemulį), atraminį guolį ir į karties galą įkalkite ašį. Rotorinis vėjo variklis baigtas.
Pastatykite variklį vėjyje, ir jis tuojau pradės suktis apie ašį.
Jeigu rotorius sukasi netolygiai — „muša“, judindamas kartį, vadinasi, viena mentė sunkesnė už kitą.
Jų mases reikia suvienodinti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *